Csoport- és műszakvezetők szerepe, feladata

A májusi Debrecen Lean Coffee bemelegítő témája a csoport- és műszakvezetők szerepe, feladata volt. Izgalmas téma, mert a Coffee szekciókban sokat beszélünk róla és Budapesten, Győrben is téma volt Kőrösi Zoltán felvezetésében.

A közösségünkben egyetértünk, hogy egy sikeresen működő cég legfontosabb és talán a legnehezebb szervezeti szintje a középvezetők, műszak-, csoportvezetők. Ők azok akik felülről és alulról is nyomva, nyírva vannak, mindkét irányba meg is kell felelniük. Ez nem egyszerű feladat! Sok-sok eszközzel, képzéssel, mentorálással tudunk nekik segíteni. Ilyenek a Training Within Industry modulok programjai (JI, JR, JM), a fenntartás eszközei: 5S, LPA, sztenderd munka auditok, a közösen kialakított vezető sztenderdek és a folyamatos mentorálás, támogatás.

Most csak a PDCA gondolkodásmód, kultúra kialakításra helyezném a hangsúlyt, ami, ha minden szervezeti szinten megvalósul, akkor a legversenyképesebb működést valósítja meg. Fontos, hogy a csoport- és műszakvezetőknek is tanítsuk meg, hogy a problémák lehetőségek a fejlődésre és egy jó, egyszerű probléma megoldó eszközzel, mint pl. a PDCA, ők is meg tudják oldani az egyszerűbb problémákat, így gyorsan felszámolva a veszteségeket és nem várni napokat a megoldásra a szervezet többi részétől.

Mintához itt is Japánba kell menni, ahol elindították és fejlesztették a QC körök tevékenységét. Ezek az önszerveződő csapatok azon dolgoznak, hogy az értékteremtő folyamataikban előforduló problémákat, veszteségeket csökkentsék operátori, csoportvezetői szinten. Nyilván a világ nyugati részén megvalósítani ezt az önszerveződő tevékenységet kihívás, de nem lehetetlen, mert az eszközök megtanításával (a gyakorlatban), támogatással, mentorálással, kitartóan meg lehet csinálni. Nem ezzel kell kezdeni az átalakulási folyamatot, ezt erősen meg kell alapozni és egy lean érettséget is megkövetel, de ha már ide eljut egy cég, akkor meglátogatjuk őket és benchmarkként mutatjuk meg közösségünk tagjainak is.

Ki lesz ez a cég?

 

Pető Sándor – Leannovation