Az értékáram térképezés bevált, jó eszköz, hogy azonosítsuk a fejlesztési pontokat az anyag- és információ áramlásban illetve, hogy meghatározzuk az átfutási időt és az értékhozzáadó arányt.
Vajon lehet tovább fejleszteni a klasszikus VSM-et – amit a legtöbben a Tanulj meg látni című könyvből tanultunk –, hogy még több lehetséges fejlesztési pontot feltárjunk?
VSM 4.0
Egy novemberi cseh konferencia adta az ihletet, amit Lukas Richter, szlovák szakértő tartott és egy 2017-es VSM 4.0 cikk, tanulmány tapasztalatait foglalta össze.
A hagyományos anyag és információáramlás térképezésen túl górcső alá lehet vonni az információ logisztikát is, azaz hogy a keletkező adatok, hogyan keletkeznek, hol tároljuk és hol használjuk fel. Nemcsak az egyes folyamatlépéseknél, hanem a köztes készleteknél is. A különböző interakciókat ábrázolva (lásd a cikk ábráját) ezzel a módszerrel kétszer annyi fejlesztési pontot tudunk azonosítani, mint a hagyományos VSM-mel.
Külön érdekesség, hogy meghatároztak mérőszámokat, ami a cég információ logisztikájának jelemzőit mutatja be:
- adat rendelkezésreállás (%)
- adat felhasználás (%)
- digitalizáltsági szint (%)
A részleteket elolvashatjátok a cikkben!
Utána beindult az ötletvihar – mivel egészítenénk ki még a klasszikus VSM-et, hogy ne legyen túl bonyolult:
- belső logisztikai folyamatok adataival
- költségtényezők feltüntetésével
- vagy esetleg elindulni az 5.0 felé, azaz az emberi készségeket és a fentarthatóságot is megjeleníteni
Ezzel a témával még biztos, hogy foglalkozni fogunk a jövőben.
Ami egésze biztos, hogy a Leannovation Training Center 2025 képzési naptárába is bekerül az értékáram térképezés módszertana. Az 1 nap VSM workshop kiírását figyeljétek a honlapon, várjuk az érdeklődőket!
Lean Coffee szekció
Az AI és a lean
Az AI alkalmazás lehetőségei a résztvevőktől érkezett jó gyakorlati példák alapján, különös tekintettel a lean eszközökre:
- adatfeldolgozás, kiértékelés, minták keresése
- leírás generálása az előkészített vázlat alapján,
- prezentáció készítése
- ellátási lánc algoritmusok készítése, veszteség alapján optimalizálása szoftver felhasználásával,
- képzés, tréning anyagok készítése, ellenőrző listák generálása,
- kép- és videóelemzés, érték hozzáadó és nem értékképző műveletelemek szétválasztása, felülvizsgáló tanítással fejleszthető
- 6 sigma egy klikkre
Az is elhangzott, hogy minden esetben szakmai kontroll szükséges az AI által készített anyag felhasználását megelőzően.
Bármilyen AI eszközt, vagy szoftver támogatást használunk, ahhoz az szükséges, hogy az alkalmazó mérnök az „Átmenjen a könnyek völgyén”, legyen gyakorlata, tapasztalata a genba-n.
Vizuális ellenőrzés fejlesztése
Hasznos megoldások, javaslatok érkezt azok számára, akik feltették a kérdéseket. Például osszuk meg a végellenőrt terhelő vizuális feladatokat az előző munkaállomásokon dolgozókkal. Ha lehet, akkor néhány óránként rotáljuk őket. Összuk fel kisebb egységekre az ellenőrzési feladatot, legyen hatékonyan oktatható.
Lean szervezet
Pár perc erejéig még témánk volt a lean megjelenése a szervezetben, szervezeti ábrában. Egyfajta sarokköveket határoztunk meg. A lean menedzser (200 főként 1 fő) mindig az igazgatóhoz tartozzon, hogy meg tudja változtatni a szervezeti lokális optimumokra való törekvést, a teljes céges folyamat hatékonyságára történő fókuszálással. Jó ha van egy kis csapata, mérnökökkel, technikusokkal akik gyorsítani tudják a megvalósításokat, illetve képzéseket tudnak tartani.
Köszönjük a résztvevőknek az inspiráló estét, a sok jó gyakorlat megosztását. Nagyon jól éreztük magunkat.
Találkozunk Győrben február 12-én. A téma a folyamatok, gyártás szimuláció. Jelentkezés: meetup.com
A lean legyen Veletek!
Stasztny Péter/Pető Sándor Leannovation Egyesület