Szerdán a Győr Lean Coffee csapatával nem egy lean minta gyárat néztünk meg, hanem egy mintaszerű hozzáállást, kitartást a menedzsment előtt álló kihívásokhoz. A Rába Futómű Kft-nél jártunk, ahol az új vezetés a több ezer méter zuhanás után kinyitotta az ejtőernyőt, hogy stabil földetérés után fejlődésnek indítsa a céget, azaz megmentse a 128 éves örökséget.
Fénykorában, az 1980-as években a Rába több, mint 10.000 főt foglalkoztatottot és az akkori technológiai csúcsot képviselte, mind az előállított termék, mind a gyártási technológia terén. A világszínvonalú termékbe tervezett mérnöki tudás és érték mind a mai napig megvannak, hiszen olyan vevők csúcs mezőgazdasági járműveibe szállítanak futóművet, mint a Claas vagy a John Deere.
Mit is lehet ilyen helyzetben tenni?
Kezdjük az alapoktól:
- kell egy új menedzsment
- kell egy jó stratégia – Hoshin mátrix
- indítsuk el a 0. S, azaz a felesleges gépek, tárolók kukázását – ezzel az akcióval több mint 200 tonna fémhulladékot adtak el
- gondoljuk át a layoutot és alakítsuk át az értékteremtésnek megfelelően
- készítsünk VSM, térképezzük fel a folyamatokat és vegyük fel a ciklusidőket
- indítsuk el a napi megbeszéléseket – Shopfloor management
Ezek a tevékenység még „csak” az alapokat, a stabilitást fogják adni, mind a működés (gyártás), mind pedig a kultúra váltáshoz. Itt a lean szemléletű működés kialakítása „csak” a következő lépés lesz.
Babiák Ákos, házigazdánk vezetésével megnézhettük a forgácsoló, szerelési csarnokot és a kovácsüzemet is. Mérnöki szemmel lenyűgöző volt látni a néhány éves automata kovácsoló gép sorát, mind méretében, mind teljesítményében, mind pedig folyamtában is.
Lehet látni az első fejlesztések, átalakítások hatását, kitartó munkával meg lehet valósítani a startégiát és a Rába örökségének megmentését. Nagyon szurkolunk Nektek! Néhány év múlva biztos, hogy visszatérünk…
Pető Sándor – Leannovation