Az októberi kecskeméti találkozón első kézből kaptunk beszámolót egy gyártóterület hatékonyságfejlesztése kapcsán. A szervezeti „lean utazás” mérföldköveit, tapasztalatait és eredményeit a Mitsubishi Chemical Kft. operációs menedzsere és karbantartási vezetője osztotta meg a csapattal.
Az elismerésre méltó szakmai eredményeken felül a témaelőadás plussz érdeme, hogy a megvalósult folyamatfejlesztési projekt alapjául az előadó lean szakmérnöki diplomamunkája szolgált – azaz mind a szervezet, mind a projektgazda szempontjából első lean élmény:-)
Folyamatfejlesztés a gyakorlatban – egyszerű megoldások, nagyszerű eredmények
Az este indításaként vendégeink röviden bevezették a csapatot a vállalat gyártási profiljába, majd hamarosan rátértünk a változást indukáló szervezeti kihívásra. A fejlesztési projekt indításakor egyértelmű cél volt a termelékenység növelése, hogy az anyacégtől átköltöztetett gyártósort (több megváltozott képességű munkatárssal is dolgozva) költséghatékonyan tudják a projektfelfutás után működtetni. Az este során előadónk – Bukodi Bendegúz – a lean 5 alapelve szerinti fejlesztési ív mentén gyakorlati példákkal és kézzelfogható eredményekkel szemléltetette a projekt során bevezetett változásokat. Első lean projektjében a tanultakra támaszkodva és egyéni kreativitását használva bravúrosan alkalmazta a különböző lean megközelítéseket és eszközöket.
A terület feltérképezése a veszteségek feltárásával majd szisztematikus csoportosításával indult- ennek vizualizált adatgyűjtése bemutatásra is került. A dolgozók bevonása és javaslataik kikérése már a korai fázisban meghatározó volt és sok egyszerű, de eredményes változást hozott – pl. a munkahelyek kialakítása, a ciklusidők csökkentése, anyagmozgatások és készletek csökkentése kapcsán. VSM átfogó képet adott a jelen helyzetről és irányt a fejlesztésekhez. A munkatartalmak újragondolása, majd az tervezett állomások mérésekkel való validálása után a teljes layout is átalakításra került. Az állomások kiegyensúlyozása és az áramlás megvalósítása jelentős létszám megtakarítást és nagyobb kihozatalt eredményezett. A fejlesztés legbeszédesebb mérőszáma a produktivitás, mely közel 70%al nőtt. A gyártás stabilizálása után az anyagkiszolgálás területen történtek további fejlesztések, javítva az alapanyag kiszolgálási időket és csökkentve a köztes készleteket.
A számszerű eredmények mellett a csapat a visszajelző körben az alábbi főbb pozitívumokat emelte ki, dicsérte:
- egyszerű eszközök, könnyen és gyorsan bevezethető módszerek (kanban tábla a dolgozói ötletekre, vizuális anyagkikérő)
- szisztematikus megközelítés, adatalapú döntések
- vezetői támogatás – kezdetektől mind erőforrás, mind folyamatos mentoring, aktív részvétel formájában
- kitartó, kreatív projektvezetés – fiatalos lendület és ambíció
- kis lépések stratégiája
- olcsó, könnyen megvalósítható megoldások alkalmazása
Nagy gratuláció Bendinek az eredményekhez, az előadáshoz és a kitartó fejlesztői gondolkodáshoz! Természetesen ehhez elengedhetetlen Gábor vezetője támogatása, tiszta céllátása és szakmai mentoringja. Köszönjük szépen, hogy megosztották tapasztalataik és további sok sikert kívánunk a lean fejlesztői gondolkodás alkalmazásával:-)
Lean Coffee meeting
Lean Coffee szekcióban a SMED módszertan kapcsán izgalmas és gyakorlati tapasztalatokból merített beszélgetés kerekedett. A SMED (Single Minute Exchange of Die) módszertan lényege, hogy a szerszámcserék idejét/átállási időket csökkentsük (eredeti értelmezés 10 percen belül) a belső és külső műveletek elkülönítésével, illetve az előkészítési idő minimalizálásával. Célja az átállási veszteségek csökkentésével a termelési hatékonyság növelése.
A témában számos tapasztalati ötlet került megosztásra és kiemelten foglalkoztunk az indulás lépéseivel, amelyekre több gyakorlati javaslat is született. Bízunk benne, hogy a témagazda vitt belőle inspirációt és a gyártósoron már az átbeszélt első lépéseken dolgoznak (csapat és terület kijelölése, oktatások, adatgyűjtések, stb). Ha elkel a szakértői segítség, örömmel segítünk.
A novemberi Kecskemét Lean Coffee eseménnyel kapcsolatban hamarosan felkerül a kiírás a Meetup felületre!
Váthy Edit – Leannovation Egyesület, elnök