TEVA Gyógyszergyár Zrt.

A Debrecen Lean Coffee közössége is Lean Tourismo-n vett részt a múlt héten. Októberben a VW és a Rába után a TEVA Gyógyszergyárat látogattuk meg. A több mint 100 éves múltra visszatekintő TEVA Gyógyszergyár Zrt. debreceni üzeme Magyarország egyik legnagyobb és legmodernebb gyógyszeripari létesítménye. Az üzem elsősorban generikus gyógyszerek gyártásával foglalkozik, amelyek számos betegség kezelésében nyújtanak hatékony és megfizethető megoldást. A telephely jelentős kapacitással rendelkezik szilárd gyógyszerformák (tabletták, kapszulák) előállítására és csomagolására, melyeket nemzetközi piacokra is exportálnak. A Teva debreceni üzeme kiemelkedő szerepet játszik a vállalat globális ellátási láncában, és rendszeresen fejlesztik a gyártási technológiákat, hogy a legmagasabb minőségi és biztonsági szabványoknak feleljenek meg. A cég fontos munkaadó a régióban, és nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra és a társadalmi felelősségvállalásra. A TEVA Gyógyszergyár Zrt. két gyáregysége működik Debrecenben az egyik a tabletták gyártásával, a másik a tabletták csomagolásával foglalkozik. Évente 9 milliárd tablettát csomagolnak, több mint 20 csomagoló gépsorral és 1600 dolgozóval. Melyek egy része teljesen automatizált a raklapok raktárba juttatásáig.

Operation Excellence (OPEX) néven van egy központi iránymutatás, de itt Debrecenben is saját magukra tudják szabni az eszközöket.

Látogatásunk fő fókusza a teljesítmény, napi menedzsment volt, egy kis OEE (Általános eszköz Hatékonyság) kiegészítéssel. A csomagoló terület rejtelmeibe Zsarkó István termelés vezető és Rácz Tamás OPEX vezető mutatott betekintést. Egyértelmű bizonyítékát láttuk most is, hogy ez nemcsak az autóiparban működik. Itt is a Toyota gyökerekhez visszanyúlva a munkabiztonság, minőség, időre történő szállítás, költség és morál mentén haladnak a napi megbeszélések, 4 szinten:

  • az első a műszakindítás, melyet a szint vezetők vezetnek és a gépkezelők, gépbeállítók vesznek részt.
  • a második szint a támogató osztályok részvételével
  • a harmadik szint a termelésvezetői szint
  • a negyedik szint pedig a menedzsmentté

A rendszer célja, hogy transzparenssé tegye az előző napi problémákat, információt szolgáltasson minden szinten a termelésről és emberekről illetve eszkalálási lehetőséget biztosítson a szintvezetőknek és a termelésvezetőnek. Egy ilyen jól működő napi menedzsment rendszer a javuló eredményeket „automatikusan” adja, hiszen minden nap tudjuk, hogy mivel kell foglalkoznunk, hogy elérjük céljainkat.

Köszönjük TEVA!

Pető Sándor – Leannovation