A képzés időpontja: 2020.07.07.
TWI módszer
A TWI módszert hazánkban is egyre több multinacionális vállalat veszi be fejlesztési programjába. A munkaerő piaci helyzet romlásával egyre élesebb a kényszer a munkatársak gyors és hatékony képzésére, a bevonására, megtartására. Ebben ad támogatást a TWI Job Instruction–Munka betanítás módszere, a csoportvezetők, trénerek oktatói kompetenciafejlesztésével és a sztenderd munkavégzés alapjainak elsajátításával.
A TWI Munka Betanítás (JI) alapján végrehajtott program felkészíti a résztvevőket, a munkatársak gyors betanítására a művelet helyes, biztonságos és magabiztos elvégzésével. A módszertan
- fejleszti és tudatosítja a résztvevők oktatói készségeit,
- megtanítja őket a munkaműveletek lebontására és sztenderd betanítási utasítások elkészítésére,
- magabiztossá teszi őket betanítások levezetésében, a hatékony és értő kommunikációban
- eszközt ad a dolgozó tudásának megfigyelésére, rendszeres és tudatos fejlesztésére.
Ezek a munkasztenderdek a továbbiakban a dolgozói elköteleződés, folyamatos fejlődés és a problémamegoldás alapjai lehetnek, a képzés gyakorlati hozadéka a selejtveszteség, munkahelyi balesetek csökkenésében mérhető.
A képzés programja
- Bevezetés a TWI programba
- A jó Oktató 5 feladata
- Klasszikus betanítások hátrányai
- A 4 lépéses módszertan
- Munkaműveletek lebontása – Fő lépések, Kulcspontok, Miértek
- Gyakorlati bemutatók a résztvevők által a 4-lépéses módszertan és a Műveletek lebontása alapján
- Betanítási idő terv
- Speciális betanítások problémái
- Gyakorlati bevezetés
A képzés ajánlott felépítése 5 x 2 óra – optimálisan 2 héten belül, munkaidőben, a vállalaton belüli megfelelő kommunikáció és vezetői támogatás (részvétel!) mellett.
A képzési módszer
Előadás, Demonstrációk, Csoportmunka, Egyéni bemutatók, Gyakorlati bemutatók minden résztvevő által a 4 lépéses képzés, coaching folyamatra és a Munkaműveletek lebontására.
A tapasztalatok szerint az 5×2 óra intenzív közös munka a szakmai tudásfejlesztésen és az oktatói kompetenciák növelésén túl csapatépítő jelleggel is bír, kommunikációs csatornákat nyit a vezetés és a középvezetői réteg között.
Résztvevők
A képzés célcsoportja az operatív középvezetői szint: termelési csoportvezetők, trénerek, supervisor-ok. A képzés optimális létszáma 8-10fő.
A vezetés részéről megfigyelőként, támogatóként javasolt résztvenni a termelésvezetés és HR területekről.
Jelentkezés
A képzési sorozat Ügyfeleink telephelyén, közvetlen gyártási környezetben kerül végrehajtásra. Árajánlatkérés, bővebb információ az alábbi elérhetőségeken: info@leannovation.hu, edit.vathy@parls.hu +36 30 4353376
A programról ill. a megvalósult képzések alapján összegyűjtött tapasztalatokról a A tanuló szervezet receptjereceptje című összefoglalónkban további információk olvashatók. Várjuk a közös tanulást!