A márciusi Budapest Lean Coffee eseményt ezúttal Lean Tourismo formájában rendeztük meg a HI-LEX Hungary Kft.-nél. A látogatás során egy valódi „japán” vállalati kultúrába nyerhettünk betekintést, ahol a lean alapelvek a mindennapi működésben, minden szinten megmutatkoztak. A tiszta, transzparens célok és az azokhoz kapcsolódó fegyelmezett kivitelezés igazi inspirációt adtak a résztvevőknek!
Rétságon, de kicsit Japánban
A HI-LEX egy 79 éves japán multinacionális vállalat, amely az autóipar és az orvostechnika számára gyárt ablakemelőket, ajtómodulokat és mechanikus vezérlőkábeleket. A cég világszerte 18 országban van jelen, több mint 13.000 munkavállalóval, magyarországi telephelye Rétságon található. Működését a HI-LEX Production System (HPS) alapelvei határozzák meg, amely a kaizen szemléletre, az átláthatóságra és a folyamatos fejlesztésre épül.
A tárgyalóban a teljes felsővezetői csapat fogadta a látogatókat. Miskei Péter, a szervezet operációs vezetője (COO) mutatta be a vállalatot egy rövid prezentációban. A tudatosan megfogalmazott vállalati kultúra és az aktuális üzleti évre definiált vállalati politika egyértelművé tette, hogy egy rendkívül átgondolt és hosszútávú célok mentén működő szervezethez érkeztünk. (csupán két kiragadott példa a kultúrából: jó kedvű, vidám köszönés – rossz hírek közlése elsőként)
A Toyota rendszerén alapuló, a veszteségek megszüntetését célzó rendszerük a HPS (Hi-Lex Production System). A HPS értékrendje tükrözi a vállalat szervezeti kultúráját és elvárja mindenkitől, hogy a napi munkáját ezen prioritások alapján végezze, a HPS házban definiált és megtanult japán módszerek alkalmazásával. Bemutatásra kerültek a SQCDM célokat támogató japán módszerek, melyek egy része ismerős a klasszikus lean eszköztárból, de számos egyedi, a szervezet által definiált jó gyakorlatot is megismerhettünk. (Hold kártya, Greening folyamat, Tanabata, Shomi Kigen…) A szervezeten belül a HPS tevékenységek napi szintű alkalmazását és tudatosítását japán kollégák is támogatják, így szerencsénk volt a témában első kézből egy szakértői előadást is meghallgatni.
Genba túra
Ezt követően egy végtelen informatív és profin megszervezett genbatúrán vettünk részt. A területek vezetői részletesen ismertették az egyes állomásokon a működtetett kaizen elemeket, a bevezetés tanulságait és a következő célokat.
- A munkabiztonság nem csak a szlogen szintjén első – az információs táblán hétköznapi példával, statisztikai adatokkal érzékenyítik a munkatársakat a legkisebb munkavédelmi kockázat jelzésére is.
- Vizualizáció és transzparencia – A termelési területeken jól látható KPI-táblák és vizuális menedzsment eszközök segítik a gyors döntéshozatalt. Első megállónk a DOJO mellett található Infoboard volt, mely az adatok és számok mellett a célokhoz tartozó miérteket is megmagyarázza.
- Kaizen és dolgozói bevonás – A munkatársak aktív részesei a fejlesztéseknek, az ötleteiket rendszeresen beépítik a működésbe. Bár még csak március elejét írunk, a 80 ötletnél tart a szervezet..
5S és standardizálás – A jól szervezett, tiszta és strukturált munkakörnyezet biztosítja a hatékony és hibamentes működést. 5S-ből ötös! - Jidoka és minőségbiztosítás – A beépített minőségellenőrzési mechanizmusok azonnali problémakezelést tesznek lehetővé és több módszerük is erősíti a hibamegelőzés megközelítést (Sárga kártya, Hold kártya vagy a vizuális jelzőértékkel bíró minőségügyi klipp)
- Termelési hatékonyság – A karbantartás a termelés közepén, mindenki által jól látható helyen kapott helyet, így biztosítható a gyors (fix percen belüli) reagálás a jelzésekre. Folyamatos cél az állomások munkatartalmának egyszerűsítése, mely a gyorsabb betanulással, az emberi / folyamat hibák minimalizálásával járul hozzá a hatékony termeléshez. Ennek módszere a szervezetnél a Greening folyamat, mely nagyszerű vizualizációval segít láttatni a feladatokat. Üdítő volt látni a tudatosan alkalmazott Karakuri megoldásokat is, de a chaku-chaku és Yamazumi törekvések is a gyártáshatékonyságot és a veszteségek csökkentését célozzák. Automatizálási megoldásokra is láttunk példákat, ezen irány erősen a következő időszak céljai között van.
Aki már járt Japánban és volt alkalma TPS/kaizen-t alkalmazó cégeket meglátogatni, végig nagyon ismerősen érezhette magát a Hi-Lex szervezeténél. Aki csatlakozik a novemberben induló TPS szeminárium és genba túra csapathoz nagyon hasonló élményekben lehet része a vállalati látogatásoknál!
A látogatás során nemcsak tanultunk, hanem inspirálódtunk is. Lean alkalmazásból, vezető példamutatásból, fejlődési gondolkodásból.
A résztvevők az alábbi szólánccal összegezték a tanulásukat:
Inspiráció – Kaizen szemlélet – Alkalmazkodás – Tisztaság – Respect:-) – Greening gyakorlat- Példaértékű – Vezetői minta – Lean kultúra
Köszönjük a HI-LEX Hungary Kft. teljes vezetésének és csapatának a lehetőséget – igazi élmény volt látni, hogyan valósul meg a japán lean/kaizen szemlélet a magyar gyakorlatban!
Áprilisban a Leannovation Training Centerben találkozunk és A generációk együttélése a szervezetekben témában várjuk az érdeklődőket! Jelentkezés Meetup-on.
Váthy Edit – Leannovation Egyesület, elnök