A Lean alapelvei időtállók – de vajon hogyan rezonálnak ezek a Z generáció értékrendjével és gondolkodásmódjával? Milyen jövőképet hoznak a munka világába, és milyen szerepet játszik ebben a mesterséges intelligencia? – ezekkel a gondolatokkal írtuk ki az eseményt és ismét sok újat hallhattunk az este során.
A májusi Lean Coffee vendége Gódor Márton volt, aki friss generációs nézőpontból hozott gondolatokat az AI és a mindennapi működés kapcsolatáról. Előadásában szó esett:
– a mesterséges intelligencia történeti és technológiai hátteréről,
– a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) működéséről,
– valamint arról, hogyan alakítják át ezek az eszközök a gondolkodást, tanulást és problémamegoldást – fejlesztői és vállalati környezetben.
Különösen izgalmas volt látni, hogyan válik a mesterséges intelligencia a Z generáció számára természetes eszközzé, és hogyan formálhatja ez a technológiai szemlélet a szervezeti működést, a tanulást és a vezetői kapcsolódást is.
Márton számos konkrét példát hozott a szoftverfejlesztés világából, de a beszélgetés során kitekintettünk az MI bevezetésének kihívásaira, és azokra az újfajta kapcsolódási pontokra is, amelyek a generációk közötti megértést segítik elő.
Köszönjük Mártonnak az inspiráló előadást, a résztvevőknek pedig a kérdéseket és a nyitott, értékes párbeszédet! Gyakorlatias, aktuális, sok kérdést felvető téma és izgalmas véleménycsere volt!
Lean Coffee meeting
A Kanban Board-on sok színes post-it kapott helyet, 3 témát sikerült alaposabban körbejárni:
1. Lean és recesszió
A gazdasági bizonytalanság időszakaiban sok szervezet a létszámcsökkentésben látja a gyors megoldást, pedig a lean szemlélet alternatívát kínál: a veszteségek csökkentésével, célzott fejlesztésekkel és tudásmegőrzéssel is fenntartható a hatékonyság. (pl. konkrét selejtcsökkentő projekt indítása hangzott el, mellyel kitermelhető az értékes (de ideiglenesen létszámon felüli) munkatársak bére) A tudás mint érték újradefiniálása kulcsfontosságú, és érdemes mérlegelni, mely kiszervezett folyamatokat lenne célszerű visszahozni, hogy belső kompetenciát építsünk és kontrollt nyerjünk.
2. AI edukáció
A mesterséges intelligencia alkalmazása ma már nem opció, hanem versenyképességi alapfeltétel – a kérdés nem az, hogy használjuk-e, hanem az, hogyan és mikor kezdjük el. A vállalati környezetben és a közoktatásban is égető szükség van az AI tudás célzott fejlesztésére és egyáltalán az AI tudatosság növelésére. Az üzenet egyértelmű: indulj el saját folyamataid átalakításával, hogy ne maradj le a tanulási görbéről.
3. Külsős lean szakértő vagy belső ember?
Sok vállalat ragaszkodik belső munkatárshoz fejlesztési projektekhez, hiszen nagyobb a kontroll, gyorsabban mozgósítható, és a bizalom is könnyebben kiépül. Ugyanakkor egy külső lean szakértő más nézőpontokat, fókuszált módszertant és erősebb elköteleződést tud hozni egy-egy célzott fejlesztési területre. Érdemes mérlegelni: mit bízunk külsőre, mit fejlesztünk házon belül – és hogyan kapcsoljuk össze a kettőt.
Remek hangulatú, feltöltő este volt – köszönjük, hogy jöttetek!
Találkozzunk a nyári szünet előtti TWI JI Fókusznap délutánon június 3.-án, és másnap a Lean on the Beach konferencián!
Váthy Edit – Leannovation Egyesület/elnök