A márciusi Debrecen Lean Coffee-n visszamentünk az alapokhoz és átnéztük, hogy mitől és miből lesz lean kultúránk.
Lean szemlélet
Tisztáztuk, hogy végeredményben az emberek fejlesztése a cél, hogy tudják folyamatosan fejleszteni a folyamatokat, csökkenteni bennük lévő veszteségeket.
Fontos, hogy ne a lean „tudásunk” által vezérelt legyen a tevékenységünk, ne hobbi lean legyen, hanem a stratégiában meghatározott, lebontott üzleti problémákon, kihívásokon dolgozzunk.
A Toyota Termelési Rendszer házát kiegészítettük egy harmadik oszloppal, a Teljeskörű Hatékony Karbantartással (TPM). Hiszen stabil gépek, berendezések nélkül nincs sztenderdizált munka, Jidoka és Just In Time.
Meghatároztuk mi az érték a vevőknek (belső vevőknek) és utána a MURA, MURI, MUDA, 7+1 veszteség következet.
Azt is megbeszéltük, hogy legelőször a stabilitás, az előfeltételek megteremtése a legfontosabb, majd a lean eszközök használatával csökkentsük az átfutási időt, alakítsunk ki áramlást, illetve a folyamatos fejlesztéssel újabb és újabb célállapot határozzunk meg. Ez az eseménysorozat nem más, mint a lean 5 alapelve, amit A lean szemlélet című könyvben fogalmaztak meg a szerzők.
Egy lean szemléletű vezetőnek az a célja, hogy kialakítson egy probléma megoldó kultúrát, egy öntevékeny szervezetet, melyben minden vezető futtatja a saját kis PDCA-ját.
Ti hol álltok ebben a folyamatban?
Lean Coffee szekció
Leannek lenni – stressz: hogyan kezeljük, ha a megvalósítás során nem az általunk elvárt szinten leszünk.
Áprilisban a lean szemlélet építőipari alkalmazása lesz a bemelegító témánk.
Akkor is várunk benneteket!
Pető Sándor – Leannovation