A Kecskemét Lean Coffee fórum 2025. évi első gyárlátogatásának házigazdája a Phoenix Mecano Kecskemét Kft. volt. A háromórás program során egy kiemelkedő szervezet példamutató gyakorlataiba nyerhettünk betekintést. A látogatás minden résztvevőt megerősített és inspirált abban, hogy a stabil alapok – mint az 5S, a rendezettség és a szabványosítás – a tudatos fejlesztéssel, kreatív (munkatársi) megoldásokkal és vezetői elkötelezettséggel kiegészülve a fenntartható siker meghatározó elemei.
Különösen hatásos volt látni, milyen eredményeket hozhat az 5S szemlélet napi működésbe építése, és hogyan formálja mindez a vállalati kultúrát, erősítve a csapat elkötelezettségét és a szervezet folyamatos fejlődési képességét.
A csapatot Baráth Mihály termelési vezető és Komlósi Attila ügyvezető fogadta a tárgyalóban. Az 1993-ban, 25 fővel induló vállalkozás ma 466 főt foglalkoztat és 40.000 m2 beépített területen működik. A gépipari és elektronikai termékeket gyártó vállalat 4 gyáregységében többféle termékcsoport – pl. műszerdobozok, frontfóliák, fóliabillentyűzetek, gépipari emelőoszlopok, transzformátorok, műanyag alkatrészek – gyártása folyik.
A szervezet 2006 óta alkalmazza a lean szemléletű működés módszereit és eszközeit a gyártási folyamatok optimalizálása és a hatékonyság növelése érdekében. Ahogy ez gyakran előfordul, az alkalmazás sikeressége az évek során ingadozó eredményeket mutatott: látványos sikerek mellett időszakos visszaesések is előfordultak.
5S digitális alapon- új lendülettel
Ami azonban mindvégig állandó maradt, az a vezetői elkötelezettség. Ez az elhivatottság 2023 végén új lendületet adott a szervezetnek, amikor az 5S rendszer megerősítését tűzték ki kiemelt célként. Az 5S fejlesztés megvalósításának lépéseit a terület mechatronikai mérnöke, 5S specialistája Sztanik Nikolett mutatta be egy üdítően vizuális és strukturált előadásban. A korábban excelben vezetett, sok adminisztrációt igénylő, az intézkedéseket nehézkesen nyomon követő 5S audit rendszert teljesen új, digitális alapokra helyezték.
A Microsoft 365 adta lehetőségeket kiaknázva Niki egy belső Teams csoportban összehangolt rendszert dolgozott ki, amelyben az MS alkalmazások – mint a Forms, Planner és Power BI – hatékonyan támogatják az auditorok és a vezetőség munkáját. Az eredmény egy gyors, vizualizált és KPI-alapú rendszer, amelyet szívesen és eredményesen alkalmaznak a mindennapokban. Az új rendszer sikerét az átlagosan 89%-os 5S audit eredmények is igazolják, amely komoly előrelépést jelent. Talán még meggyőzőbb adat, hogy 2024-ben 256 auditot végeztek el, vagyis átlagosan minden munkanapra jutott egy bejárás a területen belül!
Az előadás során a megmunkáláson lezajlott TPM workshop eredményeiről is hallhattunk, amelyek szintén látványos fejlődést hoztak a termelési hatékonyságában, a vállalati kultúra alakításában.
Látogatás a genbán
A résztvevői kérdések után az este legizgalmasabb részére került sor: a tárgyalóból a genbára látogattunk. Az üzemi területeken első kézből tapasztalhattuk meg az 5S fejlesztések hatását. A tisztaság, a rend, a vizualizáció és az egydarabos gyártási logika kialakítása mindenkit lenyűgözött, és méltán mutatta be a lean szemlélet erejét a gyakorlatban. Rengeteg kreatív megoldást láttunk a rendezett, biztonságos és munkatársi kényelmet is szolgáló munkahely kialakításoknál.
A bejárás során megismertük a szervezet napi menedzsment (shopfloor) rendszerét, melyet jelenleg 2 szinten működtetnek és az üzemi táblákon vizualizálnak.
Megismerhettük az erős belső vevő szemléletű gondolkodást – azaz minden folyamat a következő folyamat a vevője, ismerve annak elvárásait és igényeit. A beépített minőség 3-as szabálya (ne fogadj el -ne gyárts -ne adj tovább hibát) dolgozói szinten értett és működtetett – ezt természetesen sok oktatás, következetes vezető elvárás támogatja.
A megmunkálás területen hosszabban beszélgettünk a SMED (Single Minute Exchange Die) módszer alkalmazásával, valamint a szervezet egyedi igényeit leginkább szolgáló megmunkáló berendezések tudatos kiválasztásával elért folyamatról és eredményekről. (a kezdeti 60 percről – több SMED fejlesztés után – 17 percre sikerült javítani az átállási időt)
Próbát tettünk a digitális 5S audit indítására, mely az auditori jogosultság meglétében egy QR kód beolvasásával indítható bármely információs táblánál. (természetesen működött). A csapaton belül egységes egyetértés volt abban, hogy az 5S a lean bevezetések egyik alapvető eleme. Az 5S a rendezettség, átláthatóság és tisztaság megteremtésével alapozza meg a hatékony és biztonságos munkavégzést és a folyamatos fejlesztés kultúráját. A hangsúly ezen szervezetnél is a kultúrára rakható, amely nélkül sem az 5S lépései – Seiri (Szelektálás), Seiton (Rendszerezés), Seiso (Tisztán tartás), Seiketsu (Standardizálás), Shitsuke (Fegyelem) – sem más lean módszertan nem fenntartható. A kutatások és tapasztalatok is azt mutatják, hogy az 5S bevezetése a bevezetési időszakban gyakran sikeres, (akár 60-80% a rövidtávú javulás) különösen akkor, ha azt megfelelő kommunikáció és erős vezetői támogatás kíséri. Azonban az 5S fenntartása és a folyamatos fejlődés biztosítása már sokkal nagyobb kihívást jelent, és a projektek jelentős része hosszú távon nem képes fenntartani az elért eredményeket.(hosszú távon csupán a szervezetek 30-50% működteti eredményesen, néhány hónapon / 1 éven belül akár 50-70%ban is elhalhat a tevékenység).
Nos, ennél a szervezetnél nagyszerű példát láttunk a tudatos és minden szintet bevonó 5S gondolkodásra. Kiemelendő az 5S lépései közül a 3.: a Shine (japánul Seiso) a munkaterületek és berendezések alapos tisztítására és ellenőrzésére utal. Ez több, mint egyszerű rendrakás vagy egy gyors felsöprés – a célja hogy minden felület, eszköz, berendezés vagy akár munkasarok/szekrény por és szennyeződésmentes, ragyogóan tiszta legyen. A tiszta környezet jelentősen hozzájárul a munkaterület általános biztonságához, funkcionalitásához és moráljához, a jó állapotban/tisztán tartott berendezések pedig a működési biztonsággal hálálják ezt a fajta gondoskodást. A területek teljes tisztántartását a munkatársak végzik, nincs külön takarító az üzemben. Erre minden nap, a műszak végén dedikált idő áll rendelkezésre, péntekenként pedig egy 30-60 perces teljes takarítással a vizes tisztítás is megtörténik. Dolgozói javaslatra a falak átfestése is belső erőforrással történt – kihasználva a kisebb leterheltség miatt felszabadult munkaerőt.
A bejárást egy gyors résztvevői visszajelzéssel zártuk, melynek főbb üzeneteit az alábbi szófelhő tartalmazza:
Köszönetképp a Leannovation Egyesület jelképes ajándékai – lean szakkönyvek és a klasszikus Lean Coffee bögre kerültek átadásra Váthy Edit által – bízunk benne hogy gazdagítják a szervezet Lean könyvtárát és további lendületet adnak a fejlesztésekhez!
Sok-sok gondolattal, új ötlettel és inspirációval gazdagodva zártuk a napot és nagy köszönettel búcsúztunk a Phoenix Mecano szakembereitől. Köszönjük a szakmai élményt!
A jövő hónapban „Lean a parkfenntartásban” című előadással indítjuk az estét, találkozzunk február 11.-én – kiírást figyeljétek a Meetup-on! Csatlakozás az Egyesülethez ITT.
Váthy Edit, Leannovation Egyesület-elnök