A lean szemlélet című könyvben a szerzők, James P. Womack és Daniel T. Jones megfogalmazták a lean 5 alapelvét, ami egy lean transzformáció lépései is egyben. Az érték meghatározása után az értékáram feltérképezése a következő, azaz az értékáram térképezés, angolul Value Stream Mapping (VSM). Egyes szervezeteknél Value Stream Analysis, Value Stream Design, Material and Information Flow Analysis (MIFA).
Majd a harmadik és a negyedik alapelv az áramlás és a húzás megvalósítása a jövő áram térképpel elérendő célt fogalmazzák meg. A legtöbben lean szakemberként a Tanulj meg látni című könyvből tanultuk meg az alapokat. Ebben a könyvben lépésről lépésre tanulhatjuk meg a VSM alapjait, buktatóit is.
Mi is az értékáram térkép(ezés)?
Ez egy térkép, egy pillanatfelvétel az értékteremtés aktuális folyamatáról egy terméknél vagy termékcsaládnál, amit jelen állapot térképnek szoktunk nevezni. Megmutatja egy értékteremtő folyamat anyag-, információáramlását és egy időegyenest, mely az értékteremtő idők arányát a teljes átfutási időhöz képest. Itt az átfutási idő az alapanyag beérkezésétől addig tart, amíg a késztermék elhagyja a gyárkaput. Ezen a jelen állapot térképen nagyon jól tudjuk azonosítani a problémákat, veszteségeket, fejlesztési pontokat. Egy remek vizuális eszköz, egy tükör, ami segíti az egyértelmű kommunikációt biztosít a szervezet minden szintjénél.
A jelen állapotból kiindulva fogalmazzuk meg a jövő működési mód céljait. Ezek leginkább a leanes célok szoktak lenni, azaz
- rövid átfutási idő
- ahol lehet alakítsunk ki áramlást
- ahol nem tudjuk megoldani a folyamatos áramlást, ott húzó eszközökkel, kanban-nal. szupermarkettel kapcsoljuk össze az áramló részeket
Így gyakorlatilag ki tudjuk alakítani a gyártásunk, vagy tágabb értelemeben az értékteremtő folyamatunk idegrendszerét, azaz „önműködő” ütemezését – megfelelő darab, megfelelő időben, megfelelő mennyiségben.
A VSM következő generációja
Tavaly novemberben a cseh AOTS konferencián hallottam Lukas Richter előadását a VSM 4.0-ról, amit egy cikk inspirált 2017-ből (Value steram mapping 4.0: Holistic examination of value stream and information logistics in production – Tobias Meudt, Joachim Metternich, Eberhard Ablel), ahol a készletek mögé is tettek adatokat és az információ logisztika, digitalizáció is megjelenik. Azzal, hogy ezt is feltérképezzük a tapasztalatok szerint, a fejlesztési pontok száma megduplázódik, a klasszikus VSM-hez képest. Az ábra a cikből származik.
Elgondolkodtatott, hogyan lehetne tovább fejleszteni, különböző elemekkel kiegészíteni a klasszikus VSM-et, úgy hogy ne bonyolítsuk túl. Az évek során többször felmerül már, hogy meg kellene mutatnunk benne a belső logisztikai folyamatokat, az adatáramlást, a digitalizációt, az embereket, a fenntarthatóságot, költségtényezőket is, A tervek szerint ezt ki fogjuk dolgozni a Széchenyi István Egyetemmel és VSM 5.0-nak fogjuk elnevezni. Ősszel be fogunk számolni a tapasztalatainkról.
Idén tavasszal szervezünk egy 1 napos VSM betekintést, ahol megismerhetitek az eszközt, elkészítésének lépéseit és használatát Leannovation stílusban, azaz sok-sok gyakorlattal. Nem is csak a lean után érdeklődő mérnököknek, hanem a döntéshozóknak is, hogy érezzék a VSM erejét és lehetőségeit.
Pető Sándor – Leannovation