Budapest Lean Coffee’ 2019 September

Lean Mix: A lean soft és hard tényezőinek receptúrája

Örök téma a beszélgetéseink során, hogy a sikeres lean transzformációban mennyi szerep jut a klasszikus lean eszközöknek és mi minden kell a szemlélet meggyökereztetését segítő soft tényezőkből. A szeptemberi Lean Coffee warm-up szekciójában ezen a témán dolgoztunk a résztvevőkkel, bízva abban hogy a közös tudásunk majd segít meghatározni a Lean Mix receptúrát…

Erre az estére World Café meetinggel készültünk, ahol a résztvevők a folyamatosan változó asztaltársaságokkal, segítő kérdések mentén beszélték át a felvetett alaptémákat.

A 1-es témasztalnál a Lean Hard volt terítéken, ahol az kapták feladatul a résztvevők, hogy gyűjtsék össze a tipikus lean eszközöket, módszereket, a viszonylag fix, lépésről lépésre leírt, kódolt folyamatokat és sorrendiségüket ill. gondolják át milyen érettség szükséges  az egyes eszközök, módszertanok beindításához. És hogy mi született belőle? A lean eszköztár teljes palettája szóba került és felírásra a WC munkalapra. Az alapokban egyetértettek tagjaink, első lépés a problémákat felszínre hozó 5S, vizualizálás bevezetése, az Andon és hibajelzések megoldása. A jelen állapot megértésének alapeszköze a VSM, ami szintén kihagyhatatlan az indulásnál. A VSM elemzés, a definiált jövőállapottól függően célirányos szükséges választani a probléma megoldását támogató eszközökből- az irányt alapvetően az jelöli ki, mi „fáj” a szervezetnek. Amíg masszív minőségproblémákkal küzdünk, nem a húzás, a készletmentes gyártás az elsődleges cél –  fontosabb, hogy a sztenderdek, minőségtudatosság erősítésével stabilizáljuk a folyamatokat. Ha az átállásaink miatt vannak magas kieső idők, akkor akár workshop jelleggel a SMED nagy eredményeket hozhat. A témagazda összefoglalójában azt is kihangsúlyozta, hogy a vélemények alapján az indulásnál érdemes pár gyors eredményt hozó eszközt bevetni, növelve ezáltal az elköteleződést, felkeltve az érdeklődést. Összegzésként azt fogalmazták meg, hogy egyértelmű sorrend nincs, az eszközöket a mindenkori szervezeti célok/problémák szolgálatába kell állítani – a jó döntéshez pedig kell az alapos felmérés és a szakértelem! Ha erről tanulnál, hozzánk is jöhetsz:-) Gyakorlati lean szakértő képzés

A 2-es témasztalnál a Lean Soft témát dolgoztuk fel: az emberi tényezőre ható beavatkozások, módszerek, amik a transzformáció során a bevonást, elköteleződést, fenntartást és a hard eszközök valódi működtetését segítik elő. Minden csoportnál újabb és újabb meglátosokkál egészült ki a lista, ami a teljesség igénye nélkül az alábbi fő tényezőket tartalmazta: Egyértlemű vállalati értékek megfogalmazás, képviselete, folyamatos kommunikálása a szervezetben. A dolgozók és a vezetők (tulajdonos) között meghatározó a kommunikáció minősége, a következetes, hibakultúrával és konfliktuskezeléssel is rendelkező vezetői viselkedés. A lean transzformáció kapcsán óhatatlan az érdekellentétek kialakulása,a bizalom megingása – ilyenkor van nagy szerepe a facilitátori képéességeknek, ami segíti a tagokat a közös cél irányába továbblépni. Az asztalgazda kiemelte, hogy engedjük meg a megállás luxusát – ha eredményt értünk el, ünnepeljünk! Másoktól, egymástól tanulás nem bűn, fontos a nyitottság a jó gyakorlatok befogadására is. Ebben a témában is van bőven tanulnivaló, a jó hír hogy a soft készségeink fejlesztése nem csak a lean projekteknél, de az élet minden területén nagy változásokat okozhat. Erre akár a Leannovation Training Centerben is van lehetőség, szeptember 19.-én indul az őszi Lean facilitátor képzés

A 3-es témasztalnál a Lean Variable néven azokat a tényezőket gyűjtöttük össze, amik meghatározzák, (vagy jól megmutatják) a lean transzformációs folyamatok egyediségét, különböző lefutását, szervezeti testre-szabhatóságát, ideális útvonalát.

Az egyik legizgalmasabb témaasztal volt, hiszen erről a témáról ritkán beszélünk még szakmai körökben is ennyire specifikusan. De nem okozott gondot résztvevőinknek, számba vették azokat a FIX feltételeket amelyeknek mindenképpen teljesülnie kell és mellé sorolták azokat a VÁLTOZÓkat, ami nagyon megkülönböztetheti a transzformáció lefutását. A szolgáltató vs. ipari tevékenység, cégméret, szervezeti kultúra/vezetői hozzáállás egyértelmű felsorolása mellett felírásra került a meglévő tudás/lean felkészültség szintje, éppúgy mint a jogi/szabályozó környezet. A generációk kapcsán is nagyon érdekes beszélgetések folytak – merthogy nemcsak a munkavállalok bevonhatóságát határozza meg a koruk, de a vezetők esetében is meghatározó lehet, melyik rendszerben szocializálódtak. A piac jellege sokszor megkövetelei a ésszerűbb, hatékonyabb gondolkodás mentén történő működést (pl. tömeggyártás), ugyanakkor vannak iparágak, ahol vetélytárs híján nem biztos hogy megvan a szükséges elköteleződés. Hisz a változások jellemzően akkor tudnak megvalósulni, ha a jelenlegi helyzet már rettenetesen fáj, vagy ha van és tudunk hinni egy nagyon vonzó jövőképben. Arra a kérdésre, hogy „Algoritmizálható a lean transzformáció? nem született válasz. Véleményünk szerint nehezen összerakható egy  ideális „képlet / függvény”, ami segít belőni a sorrendiséget, arányokat és garantált sikerhez vezet. Abban viszont hiszünk, ha csak számbavesszük és időről időre tudatosítjuk a transzformációt befolyásolható soft/hard/variabla tényezőket  az lecsökkenti a bukás esélyét és segíti a transzformációban résztvevőket. Bízunk benne, hogy mindenki vitt magával haza hasznos gondolatokat – az biztos, hogy a csapat egy nagyon értékes anyagot rakott össze közösen. Gratulálunk!

A World Café meeting után maradt egy kis időnk Lean Coffee-ra is.  Az öt témajavaslat közül a Lean ERP kapta a legtöbb szavazatot. A témát sok oldalról körbejártuk a végére nem jutottunk. Összességében egy olyan rendszer körvonalazódott, mely rugalmas tud reagálni a mindenkori változó igényekre és könnyű, házon belüli testreszabással változtatható. Keressük!

9 óra után zártuk az estét ami ismét nagyon inspiráló volt! Várunk Benneteket újra október első szerdáján, Debrecenben pedig szeptember 26.án indul a Lean Coffee.

Szeptember 27.-én a Macher Zrt.-hez látogatunk a Lean Tourizmo keretében, Meetupon még tudtok jelentkezni.

+ Említettünk egy most induló új Meetup csoportot, melyet bátran ajánlunk a BLC közösségnek is. Excellent Books Meetup, ahol kíváló menedzsment könyvek köré rendeződnek a havi találkozók. /https://www.meetup.com/Excellent-Books-Meetup-Group/

Szép őszi napokat!

Leannovation Team